Premium Online Home Tutors
3 Tutor System
Starting just at 265/hour

Q.10 Raju purchases 10 pens for Rs 150 and Manish buys 7 pens for Rs 84. Can you say who got the pens cheaper?


Answer :

Pens purchased by Raju in Rs 150 = 10 pens Cost of 1 pen = \(\frac{150}{10} = Rs 15 \)
Pens purchased by Manish in Rs 84 = 7 pens
Cost of 1 pen = \(\frac{84}{7} \)
\(\therefore \) Pens purchased by Manish are cheaper than Raju

NCERT solutions of related questions for Ratio and Proportion

NCERT solutions of related chapters class 6 maths

NCERT solutions of related chapters class 6 science