Premium Online Home Tutors
3 Tutor System
Starting just at 265/hour

The cost of 2 kg of apples and 1 kg of grapes on a day was found to be Rs 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs 300. Represent the situation algebraically and geometrically.


Answer :

Ans.Let the cost of 1 kg of apples and 1 kg of grapes be Rs.x and Rs.y respectively.

According to the given statement in the question:

=>\(2x + y = 160\)............(i)

Two solutions of the equation (i) are :

\(\begin{array} {|r|r|}\hline 50 & 45 \\ \hline 60 & 70 \\ \hline \end{array}\)

And also according to the given statement in the question:

=>\(4x + 2y = 300\)
=>\(2x + y = 150\)............(ii)

Two solutions of the equation (i) are :

\(\begin{array} {|r|r|}\hline 50 & 40 \\ \hline 50 & 70 \\ \hline \end{array}\)

Now the graph for the above equations (i) and (ii) will be:

Graph 3

NCERT solutions of related questions for Pair of linear equations in two variables

NCERT solutions of related chapters class 10 maths

NCERT solutions of related chapters class 10 science